Projekty


Światłowodowe Drzewo Genealogiczne Wydziału Chemii UMCS PDF Drukuj Email
Wpisany przez KN Alkahest   
Poniedziałek, 09 Marzec 2015 01:30

 

16 grudnia 2014 roku ukończyliśmy "Światłowodowe Drzewo Genealogiczne Wydziału Chemii UMCS" w ramach Sekcji Światłowodowej naszego Koła. Pomysł na realizację  niniejszego projektu powstał podczas przygotowywania materiałów w ramach obchodów 70-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Głównym celem projektu było przedstawienie w sposób przestrzenny struktury Wydział Chemii UMCS oraz kierunków rozwoju kolejnych zakładów działających w jego obrębie.

W strukturze światłowodowej drzewa zostały wyróżnione cztery główne gałęzie wskazujące na drogę rozwoju naszego Wydziału. W celu lepszej wizualizacji każda z tych gałęzi podświetlona została innym kolorem. Zrealizowany przez KN Alkahest projekt pełni głównie funkcję informacyjną (nawiązuje do historii rozwoju Wydziału).  Ponadto zastosowanie światłowodów w niniejszym projekcie mocno pokrywa się z naszymi zainteresowaniami oraz działalnością, którą prowadzimy w ramach Sekcji Światłowodowej. 

Zmieniony: Niedziela, 22 Marzec 2015 21:36
Więcej…
 
Ogólnopolski Turniej All-chemiczny PDF Drukuj Email
Wpisany przez KN Alkahest   
Poniedziałek, 09 Marzec 2015 01:30
 

Od 2015 roku organizujemy Ogólnopolski Turniej All-chemiczny, który jest kontynuacją naszej poprzedniej inicjatywy - Turnieju Alchemicznego. Konkurs ten ma charakter drużynowy i jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz uczniów gimnazjum. Celem Turnieju jest przełamywanie niechęci do nauk ścisłych, popularyzacja chemii wśród młodzieży, uzupełnianie i pogłębianie wiedzy chemicznej oraz wykorzystanie jej podczas zespołowych prac badawczych.

Większość ludzi kojarzy chemię z wybuchami lub toksycznymi substancjami, wylewanymi do pobliskiej rzeki. Chemia nie jest złem koniecznym czy nudną lekcją w szkole... Chemia to pasjonująca dziedzina nauki, która ciągle popycha świat do przodu! Możliwości, jakie oferuje są ograniczone jedynie przez ludzką wyobraźnię (i czasami aparaturę :P). Chcemy zachęcać do odkrywania chemii na nowo. Liczymy, że "turniejowe szranki" będą miejscem pozwalającym na poszerzenie horyzontów przyszłych naukowców. 

Jak to wszystko"działa"? Zapraszamy do zwiedzania zakładki turnieju.

 
Zmieniony: Czwartek, 17 Wrzesień 2015 21:43
 
Wiedza - najświeższe wiadomości naukowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez KN Alkahest   
Sobota, 08 Listopad 2014 14:20

 

1 listopada 2014 roku ruszyła nasza nowa strona internetowa: Wiedza - najświeższe wiadomości naukowe. Pomysłodawcą i założycielem strony jest Członek KN Alkahest: Maciej Bielak-Wolanin. Projekt ten realizuje kilka naszych statutowych celów tj. uzupełnianie i pogłębianie wiedzy Członków Koła, wdraża ich do pracy naukowej w zakresie nauk chemicznych oraz popularyzuje zainteresowania naukami chemicznymi. Docelowo na stronie pojawiać się będzie od 10 do 14 artykułów tygodniowo - a więc naprawdę będą one najświeższe :) Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Zmieniony: Poniedziałek, 22 Grudzień 2014 19:12
 
Koziołek światłowodowy PDF Drukuj Email
Wpisany przez KN Alkahest   
Piątek, 28 Marzec 2014 20:43

 

"Koziołek" światłowodowy to projekt maskotki 54. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Technologów Przemysłu Chemicznego, który odbył się w Lublinie w dniach 18 - 22 września 2011 roku.

Nasz światłowodowy "koziołek" opiera się przednimi "kopytami" o "liniowy wzór fruktozy", który wspina się po tyczce, podobnie jak winorośl w herbie Lublina. Kolory "symboli atomów" pierwiastków wchodzących w skład fruktozy nawiązują do barw flagi Lublina. Ze świecących się na czerwono światłowodów wykonano "atomy wodoru", z zielonych - "atomy węgla", zaś na biało zaznaczono "atomy tlenu oraz wiązania między atomami".

Projekt ten można było oglądać podczas październikowych spotkań naszego Koła oraz podczas przerw kawowych w trakcie II Ogólnopolskiej Konferencji "Nowoczesne Metody Doświadczalne w Fizyce i Chemii"  

Zmieniony: Sobota, 14 Czerwiec 2014 12:27
Więcej…
 
Ogród światłowodowy PDF Drukuj Email
Wpisany przez KN Alkahest   
Niedziela, 08 Grudzień 2013 02:22

Projekt ten został zrealizowany jako atrakcja na Dzień Otwartych Drzwi Wydziału Chemii UMCS w 2011 roku. W marcu 2014 "ogród" przeszedł "remont generalny", a to jak wygląda można sprawdzić poniżej :-)

Zmieniony: Sobota, 11 Październik 2014 10:03
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 2